תאורת צמחים בבית

תהליך גידול צמחים בבית אינו זהה לגידול צמחים בגינה או בחממההתנאים בבית שונים ובעיקר קיימת בעיית תאורה. להלן מספר נקודות שתעזורנה בנושא.


אחת הטעויות הנפוצות ביותר בגידול צמחי בית, המובילה להתנוונות הצמח, היא עוצמת האור הנמוכה שהצמח מקבל בבית.
האור הוא מרכיב חשוב בתהליך הפוטוסינתזה שבו הצמח מיצר לעצמו את מקורות האנרגיה-סוכרים.
האור אחראי גם לתהליכים נוספים המתקיימים בצמח כמו ויסות פריחה, קליטת מינרלים ועוד.

האם חשוב איזה אור?
כאשר מדברים על השפעת האור על הצמחים אנחנו מדברים על שלושה מדדים: סוג האור,עוצמת האור ומשך ההארה.

סוג האור – האור הטבעי הוא האור המועדף על הצמחים כי הוא מכיל את המרכיבים החיוניים לתהליך הפוטוסינתזה (בעיקרון אורכי הגל האדומים והכחולים). אולם כל מקור אור מלאכותי שמכיל את המרכיבים הללו יוכל לענות על דרישות הצמחים. חשוב לזכור כי הצבע הירוק אולי יפה לתאורת צמחים אך איננותורם דבר מבחינה פונקציונאלית לגידולם.

משך ההארה – כאשר מדברים על תאורה מלאכותית משך ההארה האופטימלי ינוע בין 16-8 שעות והוא תלוי גם בעוצמת ההארה. ככל שעוצמת ההארה תהייה נמוכה יותר כך יזדקק לחשיפה ארוכה יותר למקור האור.

עוצמת האור: עוצמת האור בתוך הבית שונה במובהק מעצמת האור מחוץ לה. כאשר בחוץ עוצמות האור אליה חשופים צמחי הגינה היא 3000 נר/רגל בתוך הבית עוצמת האור יכולה להיות כמה נר/רגל ועד עשרות בודדות של נר/רגל. הבדלים גדולים קיימים בין פנים הבית לבין מקומות בסמיכות לחלון.
יש הבדלים ברורים בין פינה הקרובה לחלון צפוני שיהיה חשוך יחסית בשעות היום לבין פינה הסמוכה לחלון דרומי שהינה הרבה יותר מוארת.

מה קורה לצמח כשאין מספיק אור?
נהוג לחלק את משטרי ההארה לשלוש קבוצות:
•    אור שמספיק לגידול והתפתחות יפה של הצמח.
•    אור שמספיק לצמח לשרוד אבל לא לצמיחה.
•    אור שאיננו מספיק לצמח לשרוד.
כאשר עוצמות האור נמוכות מהנדרש, הצמח הולך ומתנוון בהדרגה. התהליך יכול להמשך מספר שבועות ואפילו מספר חודשים, בהתאם לסוג הצמח והאור הקיים.
אם הצמח לא מוציא עלים חדשים יפים ובריאים סימן שהוא נמצא בחסר אור. חשוב להבחין בכך לפני שנגרם נזק בלתי הפיך לצמח.
כאשר אין לצמח מספיק אור העלים החדשים שצומחים קטנים מהקודמים. הצמח “מחפש” את האור ולכן הגבעולים מתארכים ונעשים דקיקים וחלשים יותר. עלים צבעוניים מאבדים את יופיים והם נעשים ירוקים יותר. פריחה אם היא קימת נושרת, ואין הופעת פריחה חדשה. הצמחים חלשים יותר והם נוטים להיות רגישים למחלות ומזיקים.
הצמח יודע לזהות מהיכן מגיע האור והוא מפנה אל מקור האור את העלים והגבעולים. התהליך יכול להיות מהיר בצמח כמו פוטוס ואיטי יותר בצמחים מסוג דרצנה.

למה אנחנו נותנים לצמחים פחות אור מהנדרש?
הבעיה בקביעת עוצמת התאורה הנדרשת לצמח בית נעוצה בכך שרגישות עין האדם לאור שונה משל הצמחים. בעוד הצמח קולט בעיקר את הצבעים הכחולים והאדומים ודוחה את הצבע הירוק, עין אדם רגישה יותר לצבע הירוק. הבדלים נמצאים גם בעוצמות אור הנדרשות למשימות השונות בין בני האדם לצמחים.
העין האנושית יכולה להסתפק בעוצמות אור נמוכות לביצוע מלאכות שונות, עוצמות אור נמוכות פי 100 מהמינימום הדרוש לצמחים.

אילו מקומות מוארים בבית?
עוצמת האור בבית איננה אחידה ואנחנו נבחר לשכן את הצמחים במקומות בהם יש להם מספיק אור.
צד דרום הוא צד חם יותר ומואר יותר, לא רק מחוץ לבית אלא גם בתוכו, בהשוואה לשאר הכיוונים בבית.
הכיוון הפחות מואר הוא צד צפון. הצד המערבי והמזרחי מוארים יותר מהצפון אבל פחות מהדרום.
צריך לשים לב אם יש מבנים חיצוניים המצלים על הבית ומסתירים את האור מכיוון מסוים. במקרים כאילו יתכן שדווקא הצד הדרומי פחות מואר מצד מזרחי.
בסמוך לחלון יש יותר אור מאשר בפנים הבית. חלונות גדולים מכניסים יותר אור לבית. וילונות ואמצעים אחרים כמו תריסים מקטינים משמעותית את עוצמת האור. במקומות בהם התאורה דולקת שעות רבות כמו במטבח יכול להיות יותר אור במקומות בהם התאורה עמומה בד”כ- למשל בסלון.

איך אפשר להתגבר על מחסור באור?
צמחי בית הם צמחים שדרישתם הטבעית לאור נמוכה מצמחי הגן.
אבל למרות זאת עדין כמויות האור המצויות בד”כ בבתים לא תמיד עונה על הדרישות ובזאת אנו מבחינים מאוחר מידי. כאשר מבחינים במוצקת הצמח יש להעבירו למקום מאור יותר. אם הצמח היה במרחק של מטר מהחלון יש להעבירו ממש ליד החלון. אם הוא היה ליד חלון צפוני כדאי למקמו מחדש ליד חלון מזרחי/מערבי. אם הוא היה ליד חלון דרומי ולא שרד יש לבדוק אם התריסים/וילונות פתוחים. אם אין צל בשל בתים גבוהים המסתירים את השמש. יתכן שהצמח אינו מתאים לגידול בתוך הבית. אם מקור האור הטבעי בבית איננו מספיק לגידול הצמח אפשר להוסיף תאורה מלאכותית ולחילופין לחפש צמחים עמידים יותר לתנאי הגידול.
עוצמת האור שהצמח מקבל מתאורה מלאכותית מושפעת מהמרחק של הצמח ממקור האור. עוצמת האור קטנה ברבע עם הכפלת המרחק. לכן צמח שהיה במרחק של חצי מטר ממקור האור כאשר נרחיק אותו למרחק של מטר ממקור האור עוצמת האור שהוא יקבל במקום החדש תהיה רק רבע. לכן יש לדאוג להצבת הצמח כמה שניתן קרוב למקור האור. יחד עם זאת יש להבטיח שמקור האור יהיה קר ולא חם כמו נורות הלוגן ונורות אחרות. כאשר מקור האור חם והצמחים נמצאים מהמקור במרחק של סנטימטרים ספורים עלולים להופיע על העלים צריבות כתוצאה מכויות חום.

האם הצמחים יכולים להסתגל לעוצמות אור משתנות?
ישנם צמחים יכולים להסתגל לעוצמות אור משתנות. פיקוס בנימינה הוא דוגמא מובהקת לעץ שגדל בשמש מלאה וניתן לגדלו גם בתוך הבית בעוצמות אור הקטנים פי 200 מאשר בחוץ.כך גם מינים של דרצנה וצמחים אחרים.
בתנאי תאורה שונים הצמחים מפתחים עלים שונים. התהליך הינו איטי ולכן גם המעבר מגידול במקור אור אחד לשני חייב להיות הדרגתי.
חשוב מאוד לזכור כי צמחים שסבלו ממחסור באור אסור להוציא בבת אחת אל השמש. חשיפה פתאומית לעוצמות אור גבוהות תגרום לצריבות על העלים, ולהתייבשות הצמח ממכת שמש. ולהפך, צמחים שגדלו בשמש יתנוונו אם נעביר אותם במעבר חד לתאורה מועטה.

איך מודדים אור?
כמעט בכל מצלמה ישנו מד אור אשר קובע את החשיפה. ישנם גם מדי אור שלא בתוך גוף המצלמה והם קוראים את עוצמת האור ביחידות של לוקס או יחידות של נר/רגל. בישראל, עוצמת האור ביום שמש בשעה 10:00 בבוקר עוצמת האור היתה כ- 5000 נר/רגל. בשל הלחות הגבוה באוויר עוצמת האור שנמדדה בצהריים היתה נמוכה יותר.
מכשירים מדעיים מודדים את עוצמות האור כתלות באורך הגל קרי במונחים של אנרגיה.

אילו צמחים מתאימים לבית?
כמה כללי צבע לגבי התאמת צמחים לבית. רוב הצמחים בעלי עלווה ירוקה מתאימים יותר לעוצמות אור נמוכות מצמחים בעלי עלווה צבעונית כמו אדום, צהוב וכו’. צמחים פורחים זקוקים ליותר אור מצמחים שאינם פורחים. רוב הצמחים הסוקולנטים אינם מתאימים לגידול בתוך הבית.
במחקר שנערך בשבדיה נבדקה עמידותם של 37 מינים וזנים של צמחי בית לעוצמות אור נמוכות. הצמחים נבחנו לאחר 9 חודשים כאשר גודלו בעוצמות אור מלאכותיות של 200,400ו-600- לוקס, במשך שמונה שעות ביום. במחקרים אחרים אמרו החוקרים כי בתאורה מינימלית יש להאיר במשך 61 שעות רצופות כל יום.
עוצמת אור של 200 לוקס השווים לכ 20 נר/רגל מתקבלת במרחק של כ5.3 – מטר מבעד לחלון זכוכית הפונה מזרחה בשעה 03.01 בבוקר ביום קיץ בהיר.
הצמחים שהצליחו לשרוד בעוצמת האור הנמוכה ביותר במצב מושלם היו: אגלאונמה, ושני סוגי דקלים, חמדואראה אלגנס ותמר קנרי. עוד נמצא כי באותה עוצמת אור גדלו בצורה סבירה )עם נשירת עלים, אך עדין הצליחו לשרוד תוך שמירה על ערכם הקישוטי(, מיני פילדנדרום, שפלרה, ספטיפיליום מגנית, דיפינבכיה, זוגיים עדינים.
הצמחים הגדלים בתנאי תאורה בינוניים (עוצמת אור של 400 לוקס). הם דרצנה מזנים שונים אם כי הם נוטים לאבד את עליהם התחתונים.
צמחים שגדלו בתנאי תאורה טובים יחסית, עוצמת אור של לפחות 600 לוקס, הם: פיקוס בנימינה, פיקוס אוסטרלי, דקל מסוג קנטיה פורסטר, פיקוס אלסטיקה.
קן הציפור, אקובה יפנית, פיקוס לירטה, מרנטה ומונסטרה נמצאו כבלתי מתאים גם בעוצמות אור של 600 לוקס.
מניסיון אישי שלי, פוטוס, סינגוניום, פיקוס בנימינה יכולים לשרוד וגם קצת לצמוח ליד חלון מערבי מוצל עם תאורה של 10 נר/רגל (כ111- לוקס).

על המחסור הכרוני של אור בתוך הבית אפשר להתגבר באופן אלגנטי על ידי גידול צמחים באדניות על אדן החלון או במרפסת. גם כאן חשוב לזכור שהצד הצפוני הוא פחות מואר והדרומי יותר מואר.